Dla osób, które na co dzień nie zajmują się profesjonalnie świecami temat może wydawać się mało interesujący. Przecież knot jaki jest każdy widzi. Okazuje się jednak, że nie każdy knot w świecy jest taki sam.
Knot znajduje się w każdej świecy i stanowi jej integralną część. Dzięki niemu ogień świecy płonie. Za pomocą knota do płomienia dostarczane jest paliwo, którym w tym przypadku jest roztopiony wosk. Ważna jest odpowiednia długość knota, o czym wiele osób palących świece zapomina. Jeśli będzie zbyt długi to płomień będzie dymić, jeśli zbyt krótki to płomień będzie się rozpryskiwać. Podstawowy podział knotów dzieli je na surowe oraz powlekane. Pierwsze z nich to najzwyklejsze knoty, które powstały poprzez splecenie bawełnianych nitek. Jeżeli otrzymane w ten sposób knoty namoczymy płynną parafiną lub stearyną, to otrzymamy drugą grupę knotów, czyli powlekane. Oprócz tych wykonanych z bawełny w świecach spotkać można również knoty drewniane. Są one w 100% ekologiczne, a podczas palenia wydają dźwięki trzaskającego drewna w kominku lub ognisku. Wykorzystywane są one zwłaszcza w świecach sojowych.
Wybierając świecę warto więc zwrócić uwagę na rodzaj knota. Nie zapominajmy jednocześnie o tym, żeby każdorazowo dbać o jego przycięcie do odpowiedniej długości.